İçerik Slayt
OTELİMİZ

Döngele Kaplıcası Tarihi

Tarih doğa ve şifayı bir arada barındırabilen ender yerlerden birisi olan Döngele mahallesi Kahramanmaraş`ın 45 km batısında bulunmaktadır.  Sır barajının yapılması ile sular altında kalan Döngele kaplıcaları yapılan çalışmalar sonucunda yeniden faaliyete geçirilmiştir.

1990 yıllara kadar faaliyette olan Etilerden kalma Döngele kaplıcası Sır barajı rezervuarında kalmıştır. Sahanın 10 km batısında Başkonuş milli park alanı bulunur. Sır barajı gölünün su sporları potansiyeli de bölgenin turizme açılması ve yatırımların gelmesi ile ortaya çıkacaktır. Bölgenin turizme açılması ile son zamanlarda daha da popüler olan sağlık turizmi açısından suyunun özellikleri ve konumu ve eşsiz doğal güzellikleri ile yeni bir turizm merkezi olması beklenmektedir.

Etilerden kalma bir yapılaşmaya sahip, özellikle suyunun içilebilir kalitede ve şifalı olması nedeni ile bölgesinde ünlü olan tarihi Döngele kaplıcasından, Sır barajı rezervuarında kalması nedeniyle 20 senedir yararlanılamamaktaydı. 2010 yılı içerisinde özel teşebbüs tarafından Döngele jeotermal kaynağının tekrar kullanıma sunulabilmesi gayesiyle yapılan etüd çalışmaları sonucunda vurulan sondajla temin edilen minimum 30 L/sn (şu an ki motor kapasitesi) debideki bölgeye tekrar canlılık verecek olan sıcak su, tesislerin ihtiyacının karşılanacağı kaynağı oluşturur. Ayrıca bölgede yeni kuyular açılması için etüd çalışmaları da sürmektedir.